Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi im. ks. ppłk. J. Wryczy
  • Zdjęcie budynku Szkoły Podstawowej nr. 1 w Tucholi

Lektury klasy 4 – 8

Lista lektur obowiązujących
zgodnie z nową podstawą programową 2017/2018.

Klasa IV – VI. (lektury obowiązkowe)
1. Brzechwa J. : „Akademia Pana Kleksa”.
2. Christy J. : „Kajki i Kokosz. Szkoła latania”. (komiks)
3. Gościnny R., Sempe J. : „Mikołajek”.(wybór opowiadań)
4. Kosik R. : „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
5. Lewis C.St. : „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”.
6. Mickiewicz A. : „Powrót Taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz”(fragmenty w tym : opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego).
7. Molnar F. : „Chłopcy z Placu Broni”.
8. Prus B. : „Katarynka”.
9. Słowacki J. : „ W pamiętniku Zofii Bobrówny”.
10. Tolkien J.R.R. : „Hobbit, czyli tam I z powrotem”.
11. Sienkiewicz H. : „W pustyni i w puszczy”.
12. Wybicki J. : „Mazurek Dąbrowskiego”.
13. Wybrane mity greckie ( w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce),
14. Biblia( stworzenie świata i człowieka oraz wybrane powieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie).
15. Wybrane podania i legendy polskie (w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie).
16. Wybrane baśnie polskie i europejskie ( w tym „Kopciuszek” Charlesa Perraulta, „ Bajka o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina).
17. Wybrane wiersze : Wł. Bełzy, J. Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, Z. Herberta, A. Kamińskiej, J. Kulmowej, A. Mickiewicza, Cz. Miłosza, T. Różewicza, J. Słowackiego, Leopolda Staffa, J. Tuwima, ks. Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lista lektur uzupełniających dla klas IV-VI:
1. Bahdaj A.: „Kapelusz za 100 tysięcy”.
2. Burnett F.H. : „Tajemniczy ogród”.
3. Carroll L. : „Alicja w Krainie Czarów”.
4. Dumas A. : „ Trzej muszkieterowie”.
5. Fritsche O. : „Skarb Troi”.
6. Kipling R. : „ Księga dżungli”.
7. Korczak J. : „ Król Maciuś Pierwszy”.
8. Kozioł M. : „ Skrzynia Władcy Piorunów”.
9. Lagerlof S. : „ Cudowna podróż”.
10. Lem S. : „ Cyberiada” ( fragmenty).
11. Wybrana powieść Kornela Makuszyńskiego.
12. Maleszka A. : „ Magiczne drzewo”.
13. May K. : „ Winnetou”.
14. Montgomery L. M. : „ Ania z Zielonego Wzgórza”.
15. Wybrana powieść Małgorzaty Musierowicz.
16. Nowak E. : „ Pajączek na rowerze”.
17. Niziurski E. : „ Sposób na Alcybiadesa”.
18. Sat – Okh .: „Biały Mustang”
19. Sienkiewicz H. : „ Janko Muzykant”.
20. Wybrana powieść Alfreda Szklarskiego.
21. Twain M. : „Przygody Tomka Sawyera”.
22. Wybrane pozycje z serii „Nazywam się …” ( np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie- Skłodowska , Jan Paweł II i in. ) oraz inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Lista lektur obowiązkowych dla klas VI-VIII:
1. Dickens Ch. : „ Opowieść wigilijna” .
2. Fredro A. : „ Zemsta”.
3. Wybór fraszek, pieśni i trenów ( w tym tren I, V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego.
4. Kamiński A. : „ Kamienie na szaniec”.
5. Krasicki I. : „ Żona modna”.
6. „ Reduta Ordona”, „ Śmierć Pułkownika”, „ Świtezianka”, II- część „Dziadów”, Wybrany utwór z cyklu „ Sonety krymskie”, „ Pan Tadeusz” ( całość) Mickiewicz.
7. Saint-Exupery A. : „ Mały Książe”.
8. Sienkiewicz H. : „ Quo vadis” i „ Latarnik”.
9. Słowacki J.: „Balladyna”.
10. Żeromski S.: „Syzyfowe prace”.
11. Mrożek S.: „Artysta”.
12. Wańkowicz M.: „Ziele na kraterze”(fragmenty),”Tędy i owędy”(wybrany reportaż).
13. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lista lektur uzupełniających dla klas VI-VIII :
1. Białoszewski M.: „Pamiętnik z powstania warszawskiego”(fragmenty).
2. Christie Agatha : wybrana powieść kryminalna.
3. Fiedler A. : „Dywizjon 303”.
4. Hemingway E. : „Stary człowiek i morze”.
5. Kosmowska B. : „Pozłacana rybka”.
6. Jan Paweł II : „Przekroczyć próg nadziei”( fragmenty).
7. Kleinbaum N. H. : „ Stowarzyszenie Umarłych Poetów”.
8. Sienkiewicz H. : „Krzyżacy”.
9. Schmitt Erica-Emmanuela : „Oskar i pani Róża”.
10. Wańkowicz M. : „Monte Cassino”(fragmenty).
11. Lanckorońska K. : „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939- 5 IV 1945”(fragmenty).
12. Inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.